Články rss

Společné ráno s rákosníkem a strnadem.

Společné ráno s rákosníkem a strnadem.Brzké vstávání mi nedělá úplně dobře, ale pokud chci něco vidět a hlavně vyfotit, tak to bez toho většinou nejde. K rybníku před rákosí se dostávám při rozednění a hned stavím fotokryt, použil jsem vyšší verzi Ameristep Outhouse, abych mohl fotit vstoje a neměl na pozadí fotky oblohu. Místo jsem si už předem vyhlédnul a věděl, že toto teritorium patří Rákosníku proužkovanému (Acrocephalus schoenobaenus).

Autor: Jaroslav Kovář  •  Vydáno: 12.6.2017 19:50  •  Přečteno: 858x

Vousáci ze Srí Lanky.

Vousáci ze Srí Lanky.Poprvé jsem se dočetl o vousácích v časopise Příroda v článku Tomáše Grima, kde popisoval podobného Vousáka zvučnohlasého (Megalaima haemacephala indica).

Autor: Jaroslav Kovář  •  Vydáno: 11.6.2017 15:47  •  Přečteno: 849x

Srí Lanka, předvánoční fotoexpedice

Srí Lanka, předvánoční fotoexpediceKdyž se rozhodovalo kam jet na dovolenou zaměřenou na fotografování přírody, vyhrála to Srí Lanka pro její dostupnost a druhovou rozmanitost. Po prostudování průvodců a článků od fotografů Ondřeje Prosického, Martina Mecnarowského a dalších, jsme naplánovali trasu Negombo (aiport) – Kandy – Ella – Tissamaharama – NP Bundala – NP Uda Walawe – NP Sinharaja – Bentota - Colombo – Negombo (aiport). Cesta trvala od 1.12.-.15.12.2016

Autor: Jaroslav Kovář  •  Vydáno: 26.2.2017 17:55  •  Přečteno: 1144x

Podzimní tah bahňáků

Podzimní tah bahňákůS koncem léta a pozvolným nástupem podzimu se stěhovaví ptáci vydávají na cestu do teplejších krajů. Na podzimním tahu jsou i ptáci z podřádu bahňáků, jako třeba Vodouš šedý (Tringa nebularia), které se mi podařilo objevit na jednom z rybníků v ptačí oblasti Rožďalovických rybníků. Neváhal jsem a vypravil se za nimi s fotovýbavou.

Autor: Jaroslav Kovář  •  Vydáno: 12.10.2016 21:15  •  Přečteno: 1438x

Obratný lovec z oplocenky

Obratný lovec z oplocenkyPři jedné obhlídce Rožďalovických rybníků, jsem si cestou všiml nenápadného pěvce Lejska šedého (Muscicapa striata), který využíval oplocenku, která slouží pro ochranu sazenic mladých dubů, jako posedu. Schoval jsem se do převislých olšových větví a pozoroval jeho chování, jaké místo navštěvuje nejraději. Nakonec se ukázalo, že stanoviště, kde jsem byl schovaný, se jeví pro fotografování jako nejvhodnější.

Autor: Jaroslav Kovář  •  Vydáno: 7.8.2016 17:13  •  Přečteno: 992x

Ptačí napajedlo a jeho návštěvníci

Ptačí napajedlo a jeho návštěvníciS rostoucí teplotou do letních hodnot ptáci s oblibou vyhledávají vodní zrdroje, kde se mohou napít, vykoupat a teké v letním parnu ochladit. K tomuto účelu jsem zhotovil napajedlo na vsé zahradě. Inspiroval mě maďarský fotograf Máté Bence, který má takovéto napajedlo vybudované v lesíku na svém ranči. Prostředí ve kterém je napajedlo umístěno do jisté míry určuje druhovou pestrost návštěvníků.

Autor: Jaroslav Kovář  •  Vydáno: 21.7.2016 21:26  •  Přečteno: 1539x

Kandík psí zub

Kandík psí zubPrvní jarní den jsem strávil ve společnosti byliny zvané Kandík psí zub (Erythronium dens-canis). Je to rostlina která má krásný rudofialový květ a kvete právě na přelomu března a dubna. Její výskyt se v České republice nachází na jediné lokalitě, vrchu zvaný Medník v Posázaví u obce Pikovice.

Autor: Jaroslav Kovář  •  Vydáno: 7.4.2016 20:17  •  Přečteno: 909x

Dravci a sovy s Ondřejem Prosickým

Dravci a sovy s Ondřejem ProsickýmNa podzim v listopadu 2015 jsem se zůčastnil fotografického workshopu Ondřeje Prosického „Dravci a sovy“ který proběhl v Hlinsku na Vysočině. Samozřejmě to není žádné wildlifephoto a někomu tento druh akcí nejde pod fousy, ale je to jedinečná možnost, jak si nafotit vzácné druhy jako třeba Výr velký (Bubo bubo) nebo Luňák červený (Milvus milvus), které lze ve volné přírodě nafotit jen těžko. Výhodou aranžované fotografie dravců je, že si fotograf může vybrat prostředí a úhel ze kterého bude fotka pořízena, nevýhoda je že mají všichni účastníci podobné fotky.

Autor: Jaroslav Kovář  •  Vydáno: 19.3.2016 18:53  •  Přečteno: 982x

Ráno s Břehulí říční

Ráno s Břehulí říčníFotografování Břehule říční (Riparia riparia) mi už párkrát uteklo, ale teď mi byla štěstěna nakloněna. Břehule říční byla ČSO vyhlášena ptákem roku 2013 a plně si to zaslouží. Hnízdí v koloniích v písčitých či hlinitých kolmých březích pískoven nebo podobných stěn vytvořených převážně lidskou činností, ve kterých si hloubí hnízdní nory a na jednu takovou starou pískovnu jsem se vypravil.

Autor: Jaroslav Kovář  •  Vydáno: 15.7.2015 12:04  •  Přečteno: 931x